Fyrsällskapet fyller 20

I år fyller världens största fyrförening, Svenska Fyrsällskapet, 20 år. Det blir aktiviteter runt om i Sverige för att fira fyrföreningen.

Mesta firande blir det under internationella fyrdagen/fyrhelgen den 20–21 augusti, då ett sjuttiotalet fyrar kommer vara öppna för allmänheten. Men det blir också extra aktivitetFyrer och erbjudande på de stora båtmässorna i Göteborg och Stockholm samt utflykter till flera fyrar.

Svenska fyrsällskapet fyller 20 år den 5 oktober 2016, då det gått exakt 20 år sedan föreningen såg dagens ljus. I dag har föreningen 3 600 medlemmar. Det, i kombination med många besökare på internationella fyrdagen, gör Svenska Fyrsällskapet till världens största fyrförening per invånare räknat.

Föreningen har inte bara enskilda medlemmar, utan också 79 föreningar och 11 företag som medlemmar: alla lokala svenska fyrföreningar, Sjöfartsverket, Statens Fastighetsverk, Svenska Båtunionen, Svenska Kryssarklubben, Statens Maritima Museer, Sjöfartsmuseet, olika båtklubbar, maritima organisationer och rederier. År 2015 fick föreningens netto 263 medlemmar.

Fyrsällskapets tidning, Blänket, har också kommit ut med ett nytt nummer. Den går att läsa på fyr.org. Senaste numret innehåller, förutom mycket som rör årsmötet, artiklar om vårens och sommarens program, föreningens fyrstipendium, fyrbevarandeplaner för flera fyrar, fyrlexikon och fyrpersonalregister.

Jörgen Bengtson
Foto: Svenska Fyrsällskapet