Flera friluftsgudstjänster

Enånger-Njutångers församling satsar på friluftsgudstjänster i sommar och aktiviteter i Enångers medeltidskyrka, som fungerar som sommarkyrka. Men mest aktiviteter är det som vanligt i Långvinds kapell.

Församlingen börjar sommaren med sommarfest på Sankt Olofsgården, Njutånger, söndag 10 juni klockan 11–15 med gudstjänst i kyrkan, och därefter massor av aktiviteter på tunet, från barkbåtsrace och kolbullar till prova-på att sjunga i kör och ansiktsmålning.

Friluftsgudstjänsterna blir på följande fyra ställen:
• Kännavallen: 17 juni klockan 11
• Västerrocka: 7 juli klockan 14
• Räveln: 15 juli klockan 14
• Våtnäs: 29 juli klockan 14.

Enångers gamla kyrka bjuder in till högmässa på midsommardagen klockan 10 och därefter söndagar från 1 juli till 26 augusti klockan 10. Utöver högmässorna blir det tre musikgudstjänster eller konserter:
• 29 juni klockan 19: Konsert med Trio Artemis
• 24 juli klockan 19.30: Musikgudstjänst med Ylva och Mikael Olofsson
• 5 augusti klockan 10: Musikgudstjänst med Ingela och Tomas Hagenfors.

Nianfors kyrka är också en levande kyrka sommartid, med onsdagskvällar som sång- och musikkväll – med mer musik än andligt innehåll – och servering. Onsdagskvällarna är sju till antalet, varav en redan har varit när församlingens programblad kom ut till helgen:
• 9 maj klockan 19: Ömsom med Anki Wallenqvist, Bibbi Fotoylis, Håkan Johansson och Gunnar Persson
• 30 maj klockan 19: Stämbandet från Nianfors
• 20 juni klockan 19 (på stranden): Iggesunds dragspelsklubb
• 11 juli klockan 18 (på stranden): Showgruppen Ändåba med Marie Lennholm, Marie Forsberg, Åke Fredriksson och Håkan Persson
• 1 augusti klockan 19: ”Öppna din himmel” med Sofia Nilsson och Wiktor Ek som framför sånger av Ted Gärdestad
• 22 augusti klockan 19: Jens Kristensen
• 19 september klockan 19: Jard Samuelsson.

Brogården i Njutånger står också värd för tre sommargudstjänster:
• 24 juni klockan 10
• 22 juli klockan 18
• 19 augusti klockan 18.

Som vanligt har Långvinds kapell flest aktiviteter av sommarkyrkorna vid sidan av Enångers gamla kyrka, som sommartid är församlingens huvudkyrka. Långvinds kapell har tio musikgudstjänster, med start midsommardagen 24 juni klockan 17 och avslutning med ljusgudstjänst 25 augusti klockan 19.30. Däremellan är det åtta lördagskvällar med Musik i sommarkväll klockan 18.

Jörgen Bengtson