Skärgården
öppnar sig

Hälsinglands skärgård är stängd. Ingen äger tillträde – om man inte har egen båt. Men sommaren 2019 finns ändå flera möjligheter att upptäcka den hälsingska arkipelagen även utan egen båt. I alla tre kustkommuner, med Söderhamn i spetsen, finns vissa båtturer till öarna.

Det finns två turbåtar – m/s Hulda af Söderhamn och m/s Moa af Söderhamn – och båtar till fiskarkapellens gudstjänster och kapellstämmor, med turer till Agön, Bålsön, Kråkön, Olmen, Prästgrundet och Storjungfrun.

Långvind.com har tidigare skrivit om båtturer, som Visit Glada Hudik respektive Sundsvalls Rederi AB arrangerar i Hudiksvalls skärgård, Chans att se Hudiksvalls skärgård (10 juni 2019) och Kryssningar i Hudiksvalls skärgård (21 juni 2019). I båda fallen gäller förhandsbokning.

Till detta kommer två turer i Nordanstigs skärgård, som Upplev Nordanstig arrangerar, 11 och 15 juli. M/s Hulda kastar loss från Stocka gästhamn klockan 11 och seglar till Mellanfjärden, där lunch ingår. Även här gäller förhandsbokning.

Långvind.com har gjort en sammanställning över 2019 års kyrkliga båtturer:

13 juli, Agön: Gudstjänst klockan 14, därefter kapellstämma och kyrkkaffe. Båt genom församlingens försorg. För bokning, kontakta  församlingsexpeditionen, telefon 0650-54 07 84

14 juli, Kråkön: Gudstjänst klockan 11, därefter kapellstämma och kyrkkaffe. Båt genom församlingens försorg. För bokning, kontakta församlingsexpeditionen, telefon 0650-54 07 84.

20 juli, Storjungfrun: Musikgudstjänst klockan 15. Båt genom församlingens försorg. För bokning, kontakta församlingsexpeditionen, telefon 0270-42 65 00.

21 juli, Storjungfrun: Skärgårdsgudstjänst klockan 15. Båt genom församlingens försorg. För bokning, kontakta församlingsexpeditionen, telefon 0270-42 65 00.

21 juli, Olmen: Gudstjänst klockan 11, därefter kapellstämma och kyrkkaffe. Båt avgår från Hölick. För bokning, kontakta församlingsexpeditionen, telefon 0650-54 07 84.

28 juli, Bålsön: Gudstjänst klockan 11. Båt avgår från Kolandsbryggan, Kuggören. För bokning, kontakta församlingsexpeditionen, telefon 0650-54 07 84.

31 augusti, Olmen: Ljusmässa klockan 19.30. Båt avgår från Hölick. För bokning, kontakta församlingsexpeditionen, telefon 0650-54 07 84.

Bålsöns kapell hade kapellstämma 30 juni klockan 14.

I Hudiksvalls kommun finns ytterligare tre fiskarkapell, som ingår i Hudiksvallsbygdens församling: Bergöns, Kuggörens och Hölicks kapell. Dessa har landförbindelse. Programmet för alla fiskarkapell och övriga gudstjänster i Hudiksvalls kommun i sommar finns att läsa här.

I Söderhamns kommun finns två fiskarkapell, som redan har haft sina prästhelger: Prästgrundet  7 juni klockan 15 och Storjungfrun 21 juni klockan 15, men på Storjungfrun är det också gudstjänster 20 och 21 juli.

Nordanstigs kommun har inga fiskarkapell.

Jörgen Bengtson